najděte si nás

Být pro své dítě oporou, být spravedlivým rodičem. To si přeje každá nastávající matka a otec. Z čeho nastávající rodiče čerpají své zkušenosti? Bylo zvykem, řídit se tím, co se člověk naučil ve své původní rodině. Převzít moudro své matky a otce, zaujmout určitý životní postoj k výchově. Logické to je, nikoliv vždy ideální.

Někdo se řídí tím, co ho naučili rodiče, popřípadě prarodiče, další podle toho, co bylo jeho strašákem v dětství, a proto se snaží o pravý opak. Každá z možností může být nakloněná úplně opačným směrem, než by si vaše nová budoucí rodina a dítě zasloužilo. Proč? Každý člověk je originál, jeho životní příběh se vždy píše od naprostého počátku. Co prospěje nové rodině a dítěti? Naprosto vyrovnaní rodiče, takoví, kteří vědí, kdo jsou a co od života chtějí. Rodiče, kteří nepřebírají vzorcové návyky od své minulé rodiny, a dají si pozor na své zranění a bolesti.

Co je největším skrytým otazníkem? V jaké podobě mají rodiče ukrytou svojí podvědomou představu o výchově a její způsob aplikace. Proč aplikace? Divné slovo, že. V praxi je to tak, že aplikujeme svoje pocity, a uložené návyky, i své rozpoložení do aktuálních situací. Naše dítě začne reagovat pro nás naprosto nepochopitelně, odmlouvá, vzdoruje, napřahuje ruku, a to i když jsme ho to ani trochu neučili. Kde se to vzalo? Jsou to reakce dítěte na naše uložené bloky, naše minulé prožitky z našeho dětství a výchovy našich rodičů. To co jsme nestihli zpracovat, vyplývá na povrch. Mohou nastat mezní situace, a my zjišťujeme, že jsme hysteričtí, nervózní, nepříjemní a chováme se ke svému dítěti „hnusně“, i když si to vůbec nezaslouží.

Jak z toho ven? Podívat se na věci, situace a naše postoje, které ve skutečnosti naprosto nesouvisí s našimi dětmi, ale s námi samotnými. To co nám vadilo jako malým dětem nebo dospívajícím, popřípadě nás trápí při komunikaci s našimi rodiči dodnes, ve skutečnosti to samé, v určité podobě, děláme také našim dětem, i když s tím nemají nic společného. Pouhá sebereflexe, kontrola vět, slov, příkazů a návyků odhalí, že opakujeme ty samé vzorce a zasahuje další pokolení původně nedotčených, svobodných dětí.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Kontakt

Poradna pro tělo a duši 

Viktor Lelek
Bolzanova 1
110 00 Praha 1

 +420 776 030 003